Marina Koszalin

Marina Koszalin powstaje dzięki staraniom i ciężkiej pracy Koszalińskiego Jacht Klubu. Celem przyświecającym powstanie mariny Koszalin jest faktyczne przybliżenie Koszalina do morza, a tym samym podniesienia atrakcyjności miasta Koszalina, jeziora Jamno oraz całego regionu powiatu Koszalińskiego.

ACCamera_7_may

źródło zdjęcia: www.jachtklubkoszalin.pl

Więcej o Marinie Koszalin na stronie:
http://www.jachtklubkoszalin.pl/index.php/marina-koszalin

Marina Mielno nad jeziorem

Przystań Jachtowa klubu TRAMP nazywana często Mariną Mielno nad jeziorem Jamno, znajduje się na ul. Chrobrego 32.  Teren Mariny Mielno to kilka hektarów terenu, którego najważniejszą częścią są dwa pomosty wychodzące w jezioro Jamno, z miejscami do cumowania wszelkich jednostek pływających takich jak jachty, żaglówki, motorówki, łodzie itp. Marina Mielno nad jeziorem Jamno, nie jest już jedyną Mariną nad jeziorem Jamno. Obiekt o podobnym przeznaczeniu powstał także na drugim brzegu jeziora w Koszalinie.

 

Jezioro Jamno

Jezioro Jamno

To malowniczo położone jezioro przybrzeżne jest jednym z największych w Polsce, zajmuje ono 9 miejsce w kraju pod względem powierzchni lustra wody. Jamno od morza bałtyckiego odcięte jest mierzeją (na której znajdują się miejscowości takie jak Mielno, Unieście oraz Łazy). Południowy brzeg jeziora graniczny bezpośrednio z miastem Koszalin (do 2010 roku była to wieś o takiej samej nazwie jak jezioro – Jamno, aktualnie wieś ta jest dzielnicą Koszalina), od wschodu zaś brzeg znajduje się granicach Osiek.

Położenie Jamna, i jego uwarunkowania sprawiają, że jezioro daje wiele możliwość aktywnego wypoczynku – latem uprawiane są sporty wodne takie jak kitesurfing, rowery wodne, skutery wodne czy bardziej profesjonalna turystyka wodna – jachty, żaglówki, motorówki. Na jeziorze Jamno organizowane są liczne zawody oraz regaty. Zimą zaś, królują na tafli skutego lodem jeziora – bojery nazywane także ślizgiem lodowym jednostki napędzane siłą wiatru. W najbliższych planach jezioro Jamno zostanie otworzone dla przeprawy morskiej (trwa już realizacja inwestycji), dzięki temu Marina Mielno oraz Marina Koszalin będą pełnymi marinami morskimi. Powstała już pierwsza infrastruktura. W 2015 roku została otwarta przystań jachtowa w Koszalinie należąca do Jacht Klubu Koszalin, natomiast w Mielnie z wielkimi tradycjami od 1948 roku działa przystań jachtowa przy Klubie Morskim Tramp. Wokół Jamna prężnie rozwija się turystyka powstają liczne pensjonaty nad jeziorem, hotele, i inne miejsca noclegowe.

W okresie wakacyjnym Jamno pełni ważną rolę komunikacyjną bowiem na trasie Marina Koszalin -> Przystań Unieście -> Przystań Mielno -> Marina Koszalin etc. kursuje tramwaj wodny Koszalin (zarządzamy przez Miejski Zakład Komunikacji w Koszalinie). Jest to śródlądowy statek o długości 20 m, napędzany silnikami elektrycznymi zabierający w rejs 65 osób (w tym 3 wózki inwalidzkie).

Jezioro Jamno – fakty:

  • Powierzchnia: 2205,2 – 2239,6 ha
  • Wymiary: 10,1 x 3,4 km
  • Głębokość: średnia 1,4 m; maksymalna 3,9 m
  • Wysokość lustra wody: 0,1 m.n.p.m.
  • Rzeki wpływające: Dzierżęcinka, Unieść
  • Rzeki wypływające: Jamneński Nurt (kanał łączący jezioro z morzem)
  • Ryby występujące w jamnie: leszcz, sandacz, węgorz europejski, szczupak pospolity, lin, karaś, okoń europejski, płoć, krąp, jazgarz, troć wędrowna.

Przydatne informacje:

Mielno

Mielno – atrakcje dla całej rodziny

Największą atrakcją Mielna jest jednoczesny dostęp do morza i jeziora. W okresie wiosenno-letnim pozwala to czerpać radość z plażowania, morskich kąpieli oraz uprawiania sportów wodnych tj. windsurfing, kitesurfing, jet-skiing, kajakarstwo, wioślarstwo, żeglarstwo, piłka wodna, aerobik w wodzie i wiele innych. W okresie jesienno-zimowym turyści chętnie korzystają tu ze zdrowotnych spacerów w strefie jodu oraz całorocznych atrakcji przygotowanych przez lokalne przedsiębiorstwa turystyczne.

Mielno pod względem oferty zalicza się do czołowych miejscowości wypoczynkowych. Rozbudowana baza noclegowa daje możliwość zakwaterowania w hotelach, pensjonatach oraz kwaterach prywatnych o różnym standardzie i zróżnicowanym poziomie cen, a przede wszystkim zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami turystów. Klienci do wyboru mają różnorodne lokalizacje np. w tętniącym życiem centrum miejscowości, w hotelu nad morzem, pensjonacie nad jeziorem lub w cichej i spokojnej okolicy nieopodal głównych atrakcji.

W sezonie letnim miejscowość słynie z różnorodnej oferty gastronomicznej. Na prawdziwą ucztę mogą liczyć nie tylko miłośnicy świeżych ryb i wykwintnych dań inspirowanych kuchnią całego świata, ale także amatorzy szybkiego jedzenia typu kebab, burgery, zapiekanki, czy hot-dogi. W Mielnie nie zabraknie także znakomitej, świeżo mielonej kawy, ciast i lodów: włoskich, amerykańskich oraz rodzimych – wyrabianych na styl domowy.

Atrakcje przewidziane zostały także z myślą o rodzinach z dziećmi. W sezonie letnim na terenie Mielna najmłodszych turystów z pewnością ucieszą place zabaw, dmuchane zamki, park linowy oraz ciuchcia turystyczna. Nie zabraknie także rodzinnych połączeń np. kawiarnia i karuzela. W okresie jesienno-zimowym na terenie hoteli i pensjonatów dostępne są specjalne strefy dla dzieci, pokoje zabaw oraz zajęcia z animatorami czasu wolnego. Podczas gdy najmłodsi członkowie rodziny świetnie się bawią, miłośnicy odnowy biologicznej, zabiegów spa oraz atrakcji wodnych skorzystać mogą z całorocznej oferty hoteli SPA.

Zapraszamy także na www.mielno.pl.