Marina Koszalin

Marina Koszalin powstaje dzięki staraniom i ciężkiej pracy Koszalińskiego Jacht Klubu. Celem przyświecającym powstanie mariny Koszalin jest faktyczne przybliżenie Koszalina do morza, a tym samym podniesienia atrakcyjności miasta Koszalina, jeziora Jamno oraz całego regionu powiatu Koszalińskiego.

ACCamera_7_may

źródło zdjęcia: www.jachtklubkoszalin.pl

Więcej o Marinie Koszalin na stronie:
http://www.jachtklubkoszalin.pl/index.php/marina-koszalin

Jezioro Jamno

Jezioro Jamno

To malowniczo położone jezioro przybrzeżne jest jednym z największych w Polsce, zajmuje ono 9 miejsce w kraju pod względem powierzchni lustra wody. Jamno od morza bałtyckiego odcięte jest mierzeją (na której znajdują się miejscowości takie jak Mielno, Unieście oraz Łazy). Południowy brzeg jeziora graniczny bezpośrednio z miastem Koszalin (do 2010 roku była to wieś o takiej samej nazwie jak jezioro – Jamno, aktualnie wieś ta jest dzielnicą Koszalina), od wschodu zaś brzeg znajduje się granicach Osiek.

Położenie Jamna, i jego uwarunkowania sprawiają, że jezioro daje wiele możliwość aktywnego wypoczynku – latem uprawiane są sporty wodne takie jak kitesurfing, rowery wodne, skutery wodne czy bardziej profesjonalna turystyka wodna – jachty, żaglówki, motorówki. Na jeziorze Jamno organizowane są liczne zawody oraz regaty. Zimą zaś, królują na tafli skutego lodem jeziora – bojery nazywane także ślizgiem lodowym jednostki napędzane siłą wiatru. W najbliższych planach jezioro Jamno zostanie otworzone dla przeprawy morskiej (trwa już realizacja inwestycji), dzięki temu Marina Mielno oraz Marina Koszalin będą pełnymi marinami morskimi. Powstała już pierwsza infrastruktura. W 2015 roku została otwarta przystań jachtowa w Koszalinie należąca do Jacht Klubu Koszalin, natomiast w Mielnie z wielkimi tradycjami od 1948 roku działa przystań jachtowa przy Klubie Morskim Tramp. Wokół Jamna prężnie rozwija się turystyka powstają liczne pensjonaty nad jeziorem, hotele, i inne miejsca noclegowe.

W okresie wakacyjnym Jamno pełni ważną rolę komunikacyjną bowiem na trasie Marina Koszalin -> Przystań Unieście -> Przystań Mielno -> Marina Koszalin etc. kursuje tramwaj wodny Koszalin (zarządzamy przez Miejski Zakład Komunikacji w Koszalinie). Jest to śródlądowy statek o długości 20 m, napędzany silnikami elektrycznymi zabierający w rejs 65 osób (w tym 3 wózki inwalidzkie).

Jezioro Jamno – fakty:

  • Powierzchnia: 2205,2 – 2239,6 ha
  • Wymiary: 10,1 x 3,4 km
  • Głębokość: średnia 1,4 m; maksymalna 3,9 m
  • Wysokość lustra wody: 0,1 m.n.p.m.
  • Rzeki wpływające: Dzierżęcinka, Unieść
  • Rzeki wypływające: Jamneński Nurt (kanał łączący jezioro z morzem)
  • Ryby występujące w jamnie: leszcz, sandacz, węgorz europejski, szczupak pospolity, lin, karaś, okoń europejski, płoć, krąp, jazgarz, troć wędrowna.

Przydatne informacje: