Przystań rybacka Unieście

Przystań rybacka Unieście

Dla wielu turystów przybywających do Mielna i Unieście odwiedzenie przystani rybackiej w Unieściu jest pozycją obowiązkową w programie wycieczki. Jest to bowiem miejsce unikalne, gdzie zakupić można świeże ryby, często niemalże wprost z rybackich kutrów. To właśnie w tutaj zaopatrują się w ryby najlepsze hotele i restauracje z okolic Mielna.

Najbardziej charakterystycznym elementem przystani są kolorowe kutry rybackie z oznaczeniem UNI, wyciągane na brzeg za pomocą holowników oddalonych kilkadziesiąt metrów od brzegu.

Sesja fotograficzna na tle kutrów jest doskonałym pomysłem i od lat cieszy się niesłabnącą popularnością.

Rybacy z Unieścia wypływają w morze codziennie, warto więc spędzić kilka chwil na przystani i przyjrzeć się ich ciężkiej pracy. To dzięki niej w lokalnych hotelach i restauracjach serwowane są pyszne i świeże ryby.

Propozycja serwowania śledzia.

Propozycja serwowania śledzia.

 

Plaża Mielno

Zobacz co oferuje turystom plaża w Mielnie

Mieleńska plaża należy do najczystszych i najbardziej popularnych kąpielisk w Polsce. Ze względu na położenie (daleka od portów czy dużych ośrodków przemysłowych), jej walory doceniają turyści nie tylko z całej Polski, ale także i Europy. Mieleńskie plaże szczególnie upodobali sobie turyści z krajów Skandynawskich.

Szeroka (zazwyczaj od 30 do 40 m.) piaszczysta plaża Mielno, czysta woda i zadbane wydmy zachęcają do spokojnego wypoczywania na łonie natury. Na wielu odcinkach plaż zostały wyznaczone kąpieliska strzeżone, gdzie wypoczywać można się pod czujmy okiem ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR).

Wzdłuż Mieleńskiej plaży przebiega Promenada im. Przyjaźni, zbudowana na początku XX w. celem ochrowy wybrzeża przed skutkami sztormów. Aktualnie jest ona ulubionym miejscem spacerów wszystkich turystów, a szczególnym zainteresowaniem cieszy się o zachodzie, w chwili w której słońce chowa się na horyzoncie „w wodach” Bałtyku, wówczas widok z niej budzi powszechny zachwyt.

Warto także wspomnieć, że mieleńska plaża przeżywa duże zainteresowanie nie tylko latem, ale także i zimą, bowiem gości ona licznych amatorów mroźnych kąpieli przybywających do Mielna na Międzynarodowy Zlot Morsów. To właśnie na plaży w Mielnie ustanowiono Światowy Rekord GUINNESSA w kategorii „Największe zanurzenie Misiów Polarnych”.