Marina Koszalin

Marina Koszalin powstaje dzięki staraniom i ciężkiej pracy Koszalińskiego Jacht Klubu. Celem przyświecającym powstanie mariny Koszalin jest faktyczne przybliżenie Koszalina do morza, a tym samym podniesienia atrakcyjności miasta Koszalina, jeziora Jamno oraz całego regionu powiatu Koszalińskiego.

ACCamera_7_may

źródło zdjęcia: www.jachtklubkoszalin.pl

Więcej o Marinie Koszalin na stronie:
http://www.jachtklubkoszalin.pl/index.php/marina-koszalin

Marina Mielno nad jeziorem

Przystań Jachtowa klubu TRAMP nazywana często Mariną Mielno nad jeziorem Jamno, znajduje się na ul. Chrobrego 32.  Teren Mariny Mielno to kilka hektarów terenu, którego najważniejszą częścią są dwa pomosty wychodzące w jezioro Jamno, z miejscami do cumowania wszelkich jednostek pływających takich jak jachty, żaglówki, motorówki, łodzie itp. Marina Mielno nad jeziorem Jamno, nie jest już jedyną Mariną nad jeziorem Jamno. Obiekt o podobnym przeznaczeniu powstał także na drugim brzegu jeziora w Koszalinie.

 

Jezioro Jamno

Jezioro Jamno

To malowniczo położone jezioro przybrzeżne jest jednym z największych w Polsce, zajmuje ono 9 miejsce w kraju pod względem powierzchni lustra wody. Jamno od morza bałtyckiego odcięte jest mierzeją (na której znajdują się miejscowości takie jak Mielno, Unieście oraz Łazy). Południowy brzeg jeziora graniczny bezpośrednio z miastem Koszalin (do 2010 roku była to wieś o takiej samej nazwie jak jezioro – Jamno, aktualnie wieś ta jest dzielnicą Koszalina), od wschodu zaś brzeg znajduje się granicach Osiek.

Położenie Jamna, i jego uwarunkowania sprawiają, że jezioro daje wiele możliwość aktywnego wypoczynku – latem uprawiane są sporty wodne takie jak kitesurfing, rowery wodne, skutery wodne czy bardziej profesjonalna turystyka wodna – jachty, żaglówki, motorówki. Na jeziorze Jamno organizowane są liczne zawody oraz regaty. Zimą zaś, królują na tafli skutego lodem jeziora – bojery nazywane także ślizgiem lodowym jednostki napędzane siłą wiatru. W najbliższych planach jezioro Jamno zostanie otworzone dla przeprawy morskiej (trwa już realizacja inwestycji), dzięki temu Marina Mielno oraz Marina Koszalin będą pełnymi marinami morskimi. Powstała już pierwsza infrastruktura. W 2015 roku została otwarta przystań jachtowa w Koszalinie należąca do Jacht Klubu Koszalin, natomiast w Mielnie z wielkimi tradycjami od 1948 roku działa przystań jachtowa przy Klubie Morskim Tramp. Wokół Jamna prężnie rozwija się turystyka powstają liczne pensjonaty nad jeziorem, hotele, i inne miejsca noclegowe.

W okresie wakacyjnym Jamno pełni ważną rolę komunikacyjną bowiem na trasie Marina Koszalin -> Przystań Unieście -> Przystań Mielno -> Marina Koszalin etc. kursuje tramwaj wodny Koszalin (zarządzamy przez Miejski Zakład Komunikacji w Koszalinie). Jest to śródlądowy statek o długości 20 m, napędzany silnikami elektrycznymi zabierający w rejs 65 osób (w tym 3 wózki inwalidzkie).

Jezioro Jamno – fakty:

  • Powierzchnia: 2205,2 – 2239,6 ha
  • Wymiary: 10,1 x 3,4 km
  • Głębokość: średnia 1,4 m; maksymalna 3,9 m
  • Wysokość lustra wody: 0,1 m.n.p.m.
  • Rzeki wpływające: Dzierżęcinka, Unieść
  • Rzeki wypływające: Jamneński Nurt (kanał łączący jezioro z morzem)
  • Ryby występujące w jamnie: leszcz, sandacz, węgorz europejski, szczupak pospolity, lin, karaś, okoń europejski, płoć, krąp, jazgarz, troć wędrowna.

Przydatne informacje: